Encyklopedia kannabinoidów- poznaj te najważniejsze!

Encyklopedia kannabinoidów- poznaj te najważniejsze!

Kannabinoidy to naturalne związki chemiczne produkowane przez roślinę konopi. To one klasyfikują ją, jako lek. Obecnie udało się wyizolować ich ponad 100. Wiele z nich wykazuje wyraźne działanie prozdrowotne. W poniższym artykule przedstawione zostały fitokannabinoidy, które według nas są tymi najważniejszymi i najcenniejszymi pod względem zdrowotnym.

CBD (kannabidiol)

To najpopularniejszy i najlepiej przebadany kannabinoid. Nie wykazuje działania psychoaktywnego, a dodatkowo jest antagonistą THC. Jest to związek legalny i bezpieczny dla zdrowia. Kannabidiol wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwlękowe, przeciwdrgawkowe, neuroprotekcyjne, przeciwwymiotne i przeciwutleniające. Dzieje się tak, dzięki łączeniu się z receptorami układu endokannabinoidowego- CB1 i CB2.


THC (tetrahydrokannabinol)


Jeden z niewielu psychoaktywnych kannabinoidów. Łączy się z receptorami CB1, powodując zwiększenie uwalniania dopaminy. To właśnie z tego powodu najczęściej wykorzystywany jest do celów rekreacyjnych. Nadużywanie THC prowadzi do zmian w mózgu, pogarszając pamięć i upośledzając koordynację ruchową. Może wywoływać halucynacje i powodować urojenia. Nie oznacza to jednak, że działa tylko i wyłącznie niekorzystnie na nasz organizm. Tetrahydrokannabinol z powodzeniem wykorzystywany jest w leczeniu padaczki, jaskry, stwardnienia rozsianego czy chorobach zapalnych jelit.


CBG (kannabigerol)


Mniej znany kannabinoid, który jest swoistą “komórką macierzystą” konopi. Jego zawartość w dorosłej roślinie to zaledwie 1%. Nie oznacza to jednak, że roślina produkuje go w tak niewielkich ilościach. To z kannabigerolu powstają pozostałe kannabinoidy- głównie THC i CBD. Kannabigerol ma właściwości antydepresyjne, przeciwpsychotyczne, a w szczególności stymulujące wzrost kości.


CBN (kannabinol)


To wyjątkowy kannabinoid, który powstaje na drodze rozkładu THC. Ciągłe suszenie marihuany powoduje wytrącanie tetrahydrokannabinolu, który przekształca się w kannabinol. Jest środkiem, który wykazuje najsilniejsze działanie uspokajające ze wszystkich kannabinoidów. Działa przeciwbólowo, poprzez uwalnianie endorfin i rozluźnianie naczyń krwionośnych. Dodatkowo naukowcy udowodnili, że CBN pobudza apetyt u osób chorujących na anoreksję.


CBC (kannabichromen)


Powstaje on w procesie dekarboksylacji CBCA (kwas kannabichromenowy), który syntezowany jest z CBGA (kwas kannabiglikolowy). Terapeutyczne działania płynące z CBC to: przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwdepresyjny.  Działa przeciwzapalnie i uśmierza ból. Najlepsze działanie wykazuje w problemach ze snem. Mówi się, że już niewielka dawka CBC zapewnia niczym niezakłócony sen przez całą noc. Istotną kwestią jest również fakt, że nie ma właściwości psychoaktywnych. Wykazuje synergiczne działanie z THC, wzmagając jego właściwości przeciwzapalne. Dodatkowo wiąże się z receptorami spoza układu endokannabinoidowego.

Close Menu