Konopie siewne- poznaj je lepiej.

Konopie siewne- poznaj je lepiej.

Ceniona i wykorzystywana od wieków roślina konopi siewnej obecnie przeżywa swój renesans. Ilość oraz łatwość dostępu do produktów na bazie kannabidiolu sprawia, że cieszy się ona coraz większą popularnością. Negatywne skojarzenia, które budziła, zdają się blednąć w świetle wielu pozytywnych opinii związanych z jej leczniczymi właściwościami. Podstawą do lepszego zrozumienia działania kannabinoidu jest poznanie rośliny, z której substancja ta jest pozyskiwana.

Pierwotnie konopie uprawiane były w Azji Środkowej, gdzie po dziś dzień wykorzystywane są na bardzo szeroką skalę. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą z rękopisów z XXVII w p.n.e. Są to rośliny o jednej z największych tradycji w kulturze japońskiej. Do Europy sprowadzili je Scytowie około XV w p.n.e.

Konopie siewne to jednoroczne rośliny oleiste, zawierające od 25 do 40% oleju, który jest źródłem białka, witamin i minerałów. W konopiach występuje podział na osobniki męskie i żeńskie, chociaż realne jest wyhodowanie odmiany jednopiennej (obojniak). Rozróżnienie płci kwiatów możliwe jest dopiero w trakcie kwitnienia i polega na obserwacji kwiatostanów. Kwiatostany damskie w przeciwieństwie do męskich są większe. Ich barwa jest bardziej zielona, a ulistnienie bogatsze. “Kobiety” potrzebują również więcej czasu na rozwinięcie się, a ich pędy, w porównaniu do męskich są dużo krótsze.

Cannabis Sativa L osiąga od 1 do 4 metrów wysokości. System korzeniowy rośliny jest silnie rozwinięty. Znakiem rozpoznawczym rośliny są jej charakterystyczne liście- dłoniaste i szorstko owłosione. Wbrew powszechnemu przekonaniu to nie z liści, a z topów (powstają z kwiatostanów) wydobywa się wszystkie związki organiczne.

Obecnie w Polsce uprawa konopi włóknistych możliwa jest jedynie po uzyskaniu pozwolenia wydanego przez władze administracji samorządowej. W dokumencie znajdują się zapisy o wyznaczonych rejonach i powierzchniach przeznaczonych pod uprawy, a także informacje o kontrahentach z nich korzystających.

Konopie nie wymagają szczególnych warunków klimatycznych i glebowych, dlatego ich uprawa możliwa jest w każdym regionie polski. Najlepszy wzrost zachodzi w ziemiach bogatych w wapno i azot. Do prawidłowego rozwoju potrzebują dużej ilości wody i pokojowej temperatury, ponieważ nie są mrozoodporne. Nawożenie również nie jest problematyczne, ponieważ dobrze reagują zarówno na nawozy sztuczne, jak i naturalne.

Cannabis Sativa L dzielimy na dwa podgatunki:

-dzikie,

-zwyczajne (uprawne).

Konopiami uprawnymi są konopie północne, środkoworosyjskie (najczęściej spotykane w Polsce) oraz południowe. Rodzaje te różnią się od siebie okresami wegetacji, wielkością oraz ilością plonów. Konopie północne mają krótki okres wegetacji, są niskie, ale dają duże plony. Podgatunek środkoworosyjski cechuje długi okres wegetacji oraz plony o średniej wielkości. Konopie południowe są natomiast dużymi krzewami, o długim okresie wegetacji i bardzo dużych plonach.

Stosowanie produktów konopnych jako środki przeciwbólowe, leki na bezsenność, mdłości, a nawet impotencję było znane i pochwalne od zawsze. Jednak nie tylko medyczne wykorzystanie cannabis zasługuje na uwagę. Dzięki dużej wytrzymałości włókien i odporności na gnicie stosowano je w żegludze i budownictwie. Produkowano z nich również rzeczy codziennego użytku- papier, tkaniny, dywany, materace, namioty czy opatrunki. Olej pozyskiwany z nasion wykorzystywano głównie do produkcji farb i produktów pielęgnacyjnych. Resztki pozostające po oddzieleniu wszystkich najcenniejszych składników użytkowano w formie pasz dla zwierząt.

Po spojrzeniu na cannabis od strony rolniczej okazuje się, że przy tak wielu możliwościach, które nam daje, oraz wymaganiach pielęgnacyjnych, które stawia, jest to doskonały pomysł na biznes. Ciągły wzrost zapotrzebowania na produkty konopne może być zatem powodem do powstawania coraz to większych plantacji na terenie naszego kraju, czego sobie i Wam, z całego serca życzymy.

Close Menu